Najczęściej popełniane błędy w segregacji odpadów

Najczęściej popełniane błędy w segregacji:    

ŹLE: Stłuczona zastawa, szyby w pojemniku na szkło opakowaniowe    
Ceramiki, stłuczonych szklanek i kieliszków, naczyń żaroodpornych, luster, żarówek, szyb, zniczy, szkła zbrojonego nie wyrzucamy do pojemników zielonych, przeznaczonych na szkło opakowaniowe. Część z nich (np. żarówki) stanowi odpad niebezpieczny, który można oddać np. w PSZOK. Pozostałe mają inną temperaturę topnienia niż słoiki czy szklane butelki, co utrudnia proces recyklingu. Znicze, lustra, naczynia ceramiczne czy szkło stołowe klasyfikujemy jako odpady „zmieszane” czyli resztkowe.

 

ŹLE: Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane    
Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w zielonym worku lub pojemniku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

 

ŹLE: Resztki mięsne, chleb oraz żwirek w pojemniku na odpady „Bio”    
Tylko surowe resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, ości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, czyli resztkowe. Do „BIO” nie wrzucamy także chleba, ciast, nabiału.

 

ŹLE: Odpady „Bio” wyrzucane w workach    
Aby segregacja odpadów biodegradowalnych spełniała swoją funkcję, nie należy ich wyrzucać w workach. Woreczki stanowią zanieczyszczenie kompostu, który produkowany jest z naszych bioodpadów na kędzierzyńsko-kozielskiej instalacji.

 

ŹLE: Plastikowa butelka po oleju spożywczym w zmieszanych    
Choć do niedawna wrzucaliśmy je do czarnych pojemników, aktualnie butelki po olejach spożywczych nie stanowią utrudnienia w procesie recyklingu. To samo dotyczy opakowań plastikowych po margarynie. Dlatego po opróżnieniu wrzuć je do żółtego pojemnika lub worka.  

 

ŹLE: Aerozole w zmieszanych    
Puste opakowania po kosmetykach i środkach czystości (np. po dezodorantach, lakierze do włosów, odświeżaczu powietrza) w sprayu wrzucamy do pojemnika lub worka na metale i tworzywa sztuczne. Ważne, by były całkowicie opróżnione. Opakowanie po farbie w sprayu należy dostarczyć na PSZOK lub MPSZOK.

 

ŹLE: kubły po farbie w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne    
Choć są plastikowe, nie wrzucamy ich do żółtego pojemnika lub worka. Odpad ten należy dostarczyć na PSZOK lub MPSZOK.

 

ŹLE: strzykawki i igły w pojemnikach na odpady zmieszane lub tworzywa sztuczne    
Odpady medyczne typu strzykawki po iniekcji osób chorych np. na cukrzycę, które codziennie wykonują zastrzyki w warunkach domowych przekazujemy do MPSZOK lub PSZOK w opakowaniu np. w pojemniku.

 

ŹLE: blistry po lekach w żółtym pojemniku    
Choć są wykonane z połączenia aluminium i plastiku, wrzucamy je do odpadów zmieszanych. Ważne by były puste. Blistry zawierające leki wrzucamy do pojemników w aptekach lub dostarczamy na PSZOK lub MPSZOK. Kartonowe opakowanie po lekach i papierową ulotkę wrzucamy do papieru.

 

ŹLE: tacki styropianowe po żywności w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne    
Brudne styropianowe opakowania nie nadają się do recyklingu. Takie tacki (np. po mięsie czy wyrobach garmażeryjnych) wrzucamy do odpadów zmieszanych. 

 

ŹLE: „Kartony” po mleku, sokach i napojach wrzucane do papieru    
Opakowanie tzw. wielomateriałowe, oprócz celulozy, zawiera także warstwę aluminium i folii - dlatego powinno trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli je tam wrzucimy, możemy być pewni, że wszystkie surowce z tego rodzaju opakowań zostaną odzyskane.

 

ŹLE: Ręczniki papierowe w papierze    
Artykuły higieniczne typu pieluchy, podpaski a także ręczniki papierowe czy chusteczki higieniczne nie nadają się do recyklingu i wrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.

 

ŹLE: Paragony wrzucane do pojemnika na papier    
Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony, nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych (resztkowych).

 

ŹLE: Żarówki, baterie, sprzęt RTV, AGD wyrzucane jako odpady “zmieszane” lub tworzywa sztuczne    
Wszystkie te odpady należy oddawać albo w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym w marketach albo w PSZOK lub MPSZOK. Odpady te należą do grupy odpadów niebezpiecznych, które zawierają liczne substancje szkodliwe i trujące dla człowieka i środowiska. To samo dotyczy zabawek działających na baterie.

 

ŹLE: Piasek i kamienie w odpadach zmieszanych    
Piasek nie jest odpadem komunalnym i jako taki nie podlega odbiorowi w ramach opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Jego niewielkie ilości, np. piasek z klatki papugi, można wrzucić do odpadów zmieszanych. Kamienie należy dostarczyć na PSZOK lub MPSZOK.

 

ŹLE: popiół w odpadach zmieszanych lub bioodpadach    
Popiół to oddzielna frakcja, która odbierana jest w pojemniku szarym lub z szarą klapą oznaczonym specjalną naklejką wydaną przez Związek. 

 

ŹLE: odpady nadające się do recyklingu w odpadach zmieszanych  
Czarny pojemnik przeznaczony jest na odpady zmieszane, czyli resztkowe - pozostałe po segregacji. Nie powinny do niego trafiać te odpady, których miejsce jest w koszu żółtym, zielony, brązowym czy niebieskim. 

 

ŹLE: przeterminowane leki w odpadach zmieszanych 
Przeterminowane leki należy dostarczyć na PSZOK lub do pojemnika w wyznaczonych miejscach, ich listę znajdziesz TUTAJ . Pamiętaj, że sam kartonik po lekach czy papierową ulotkę wrzucamy do papieru.


Poza nieprawidłowościami w klasyfikowaniu danego odpadu, popełniamy też błędy przygotowując odpady do segregacji. Pamiętajmy, że:

  • nie trzeba myć segregowanych opakowań, ale należy je opróżnić. Bardzo zabrudzone opakowania czy woreczki wrzucamy do odpadów zmieszanych.
  • nie trzeba zdzierać etykiet z butelek, słoików
  • należy zgnieść wyrzucany karton, plastikową butelkę – pozwoli to zaoszczędzić miejsce w pojemniku lub worku, a także w śmieciarce.

Jeśli mamy wątpliwości, w jakim pojemniku umieścić dany odpad, możemy sprawdzić to w „Wyszukiwarce odpadów” dostępnej na naszej stronie www.

 

Pamiętaj!  
Nieprawidłowo posegregowane odpady powodują zwiększone koszty zagospodarowania i uniemożliwiają efektywny odzysk surowców.